Testlerimiz özel uyuşturucu türlerini tespit etmektedir:

ESRAR

Esrar, Cannabis Sativa'nın kurutulmuş çiçeklerinin yeşilimsi gri bir karışımıdır.

Bazı insanlar eklem adı verilen elle sarılmış sigaralarda, borularda, su borularında (bazen bong olarak da adlandırılır) veya sigaralıklarda (esrar puro sargısında sarılır) esrar içiyor.

Esrar ayrıca çay demlemek için ve özellikle tıbbi amaçlı satılabilir veya tüketilebilir, genellikle kek, kurabiye veya şeker gibi yiyeceklere karıştırılır.

Vaporizer (buharlaştırıcı) kullananlar da giderek artan bir şekilde esrar tüketiyor.

Esrarın daha güçlü biçimleri arasında sinsemilla (özel olarak bakılmış dişi bitkilerden) ve yüksek dozda marihuananın bal benzeri esrar yağı, mumsu tomurcuk ve sert kehribar benzeri paramparça dahil olmak üzere yüksek dozlarda marihuananın aktif bileşenlerini içeren konsantre reçineler bulunur. Bu reçineler, onları hem eğlence amaçlı hem de tıbbi olarak kullananlar arasında giderek daha popüler hale geliyor.

KOKAİN

Koka bitkisinin yapraklarından elde edilen, daha önce anestezi olarak kullanılan acı, bağımlılık yapan bir madde. 20. yüzyılda kokainden daha güvenli anesteziler geliştirilmesine rağmen, bazı diş hekimleri hala enjekte edilebilir anestezi olarak kokain kullanılmaktadır. Prokokain gibi sentetik alternatifler çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Trajik bir şekilde, kokain oldukça bağımlılık yapan ve yıkıcı bir sokak uyuşturucusudur.

Daha fazla bilgi: https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=7246

SİGARA

Sigara; ince bir kağıda sarılmış, ince kesilmiş, işlenmiş tütün yapraklarından yapılmış, tüp şeklinde bir tütün ürünüdür. Ayrıca, farklı tatlar katacak maddeler dahil olmak üzere başka bileşenlere sahip olabilir. Sigara bir ucundan yakılarak içilir ve duman genellikle akciğerlere çekilir. Sigara hem sigara içenler hem de içmeyenler için zararlı olan nikotin ve kansere neden olan birçok kimyasal içerir. Sigara içmek nikotin bağımlılığına yol açabilir ve akciğer, gırtlak, ağız, yemek borusu, boğaz, böbrek, mesane, pankreas, mide ve serviks kanserleri ile akut miyeloid lösemi dahil birçok kanser türüne neden olabilir. Sigara içmek ayrıca kalp rahatsızlığı, felç & amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıkları gibi başka sağlık sorunlarına da neden olur.

MDMA (EKSTAZİ)

Yaygın olarak ecstasy veya molly olarak bilinen metilendioksi metamfetamin, esas olarak eğlance amaçlı kullanılan psikoaktif bir uyuşturucudur. İstenilen etkiler arasında; değişen hisler, artan enerji, empati ve zevk bulunur. Ağızdan alındığında etkiler 30-45 dakika içinde başlar ve 3-6 saat arasında sürer.

Genel olarak, MDMA kullanıcıları, oral tüketimden sonra, sübjektif etkilerin 30-60 dakika sonra başladığını ve 75-120 dakikada zirve etkiye ulaştığını ve ardından yaklaşık 3,5 saat boyunca plato olduğunu bildiriyor. MDMA’nın istenen kısa vadeli psikoaktif etkilerinin şunları içerdiği bildirilmiştir:

 

  • Euphoria – Genel refah ve mutluluk duygusu
  • Artan özgüven, sosyallik ve kolaylaştırılmış iletişim algısı
  • Entaktojenik Etkiler – Başkaları ve kendisiyle artan empati veya yakınlık hissi
  • İrileşmiş gözbebekleri
  • Gevşeme ve azalmış kaygı
  • Artan duygusallık
  • İç huzur duygusu
  • Hafif halüsinasyon
  • Gelişmiş duygu, algı ve cinsellik
  • Değişen zaman duygusu

 

MDMA tarafından sağlanan deneyim doza, ayara ve kullanıcıya bağlıdır. Uyarılarak değiştirilmiş durumun değişkenliği, diğer zihin açıcılar ile karşılaştırıldığında daha düşüktür. Örneğin partilerde kullanılan MDMA, yüksek motor aktivite, azalmış kimlik duygusu ve çevreye karşı zayıf farkındalık ile ilişkilidir. MDMA’nın sessiz bir ortamda ve yoğunlaştırılmış olurken tek tek veya küçük gruplar halinde kullanılması, artan berraklık, yoğunlaşma, çevrenin estetik yönlerine duyarlılık, artan duygular bilinci ve gelişmiş iletişim yeteneği ile ilişkilidir. Psikoterapötik ortamlarda, MDMA etkileri çocukça fikirler, ruh hali değişkenliği ve çocukluk deneyimleriyle bağlantılı anılar ve ruh halleri ile karakterize edilmiştir.

BONZAİ

“Bonzai” olarak bilinen ucuz sentetik uyuşturucu, Türkiye’de tehlikeli seviyelere sıçradı; ülkede günlük 500.000 kişinin bu uyuşturucuyu kullandığı bildirildi. Günlük rapora göre, Türkiye’de yaklaşık üçte biri bonzai kullanıcısı olmak üzere, yaklaşık 1,5 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Kimyasal uyuşturucunun neden olduğu ölümlerin sayısı da özellikle gençler arasında artıyor. Bonzai ilk olarak 2002 yılında esrarın etkilerini kopyalamak için tasarlanmış, tamamen sentetik bir uyuşturucu olarak üretildi. 2008’den itibaren yasaklanana kadar Avrupa’ya yayıldı. Uyuşturucu o zamanlar Türkiye’de büyük ölçüde bilinmiyordu ancak 2010’da ülkede ilk kez polis kayıtlarına girdi. O zamandan beri bonzai kullanıcılarının sayısı keskin bir şekilde arttı. Uyuşturucu, görünüşte gübre satan web sitelerinde çevrimiçi olarak bile satılıyor. Bu tür sitelerden bonzai satın alan internet kullanıcıları, teslimatları genellikle 3 ile 7 gün içinde teslim alınıyor. Bonzai, düşük fiyatı ve çok sayıda tedarikçisi nedeniyle gün geçtikçe hızla yayıldı. Neredeyse eroin ile aynı maliyete sahip olsa da, bonzai küçük miktarlarda satın alınabilir ve kullanıcı için fiyatı düşürür.

NOT: Bazı testler idrar yerine kullanılan başka karışımları tespit etme yeteneğine sahiptir. Hasta, idrarı aynı renkteki diğer karışımlarla (alkol vb.) değiştirebilir. Dolayısıyla bu durumda testlerimiz kullanıcı veya hasta tarafından direkt sağlanan bileşeni analiz edebilir.