Bir bağımlılıktan kurtulmak zaman alabilir. Bağımlılığı olan biri “Uyuşturucu almaya devam etmezsem ne olacak ?” korkusu hissedebilir. Bazıları uyuşturucuyu bırakmayı bağımlı olana kadar denemez, çünkü bu çok zor görünür.

 

Birisi uyuşturucu kullanmayı bıraktığında, bir süre kendini çok hasta hissedebilir. Kendini çok güçlü hissedebilmek için yeniden uyuşturucu almak zorunda olduğunu düşünebilir. O kadar kötü hissedildiğinde uyuşturucu almayı bırakmak gerçekten zor olabilir.

 

Uyuşturucudan kurtulmak zor olabilir ama bunu tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Destek grupları ve tedavi programları yardımcı olabilir. Neler yaşadığınızı anlayan insanlarla tanışacaksınız. Size tavsiye verebilirler ve sizi cesaretlendirebilirler. Danışmanlar size uyuşturucu kullanmadan hayatınızdaki sorunları nasıl ele alacağınızı öğretebilir.

 

Ayrıca doktorlar sizi daha az hasta hissettirecek ilaçlar bulmanıza yardımcı olabilir. Bazı uyuşturuculara olan bağımlılıklar için, uyuşturucuya çok fazla ihtiyaç olmadığını hissetmenize yardımcı olacak ilaçlar bulunmaktadır.

Tedavi gördükten sonra hala yapacak çok işiniz var.

 

Yapmanız gerekenler:

Üzgün hissetmek ve endişelenmek gibi uyuşturucu kullanmanıza yol açan şeyler hakkında, çözüm bulma konusunda bir doktorla konuşun.

Uyuşturucu kullanmadan nasıl yaşanacağını yeniden öğrenin.

Uyuşturucu kullanımınızın ailenizde, arkadaşlarınızda, işinizde ve paranızda yol açtığı sorunları çözmek için uğraşın.

Uyuşturucudan uzak durmak için, uyuşturucu kullanmana neden olan şeyleri öğren.

Ayrıca tetikleyici unsurları da öğrenmeniz gerekiyor. Tetikleyici, uyuşturucu kullanımına geri dönmek istemenize neden olan her şeydir. Tetikleyiciler size uyuşturucu almayı ve kafayı bulmayı hatırlatabilir. Tetikleyiciler şunlar olabilir:

Bir kişi

Bir mekan

Bir düşünce

Bir his

Bir fotoğraf

Stresli bir şeyler

Bir anı

Bağımlılıkla mücadele eden kişilerin, tekrar uyuşturucu kullanmaya başlamalarına neden olabilecek tetikleyicilerden uzak durmaları gerekir.